pozytywne-wibracje-na-majowke-top-10_in_93807_336_336

Publicystyka

Moc narzuconego myślenia

18 kwi , 2014  

Ostatnimi czasy możemy zaobserwować w sieci zalewającą nas lawinę materiałów, promujących pozytywne myślenie, jednocześnie motywujących nas do wszelkiego działania, które pozwoliłoby nam na realizację zamierzonego celu i odmianę swego życia. Jeżeli mielibyśmy rozpatrzyć sens powstawania tego typu materiałów w kontekście znalezienia w sobie siły i motywacji do podejmowania prób urzeczywistnienia zamierzeń, wówczas całkowicie ich geneza nabiera zasadnego zrozumienia.

Niezrozumiałe wydają się jednak zawarte w nich zapewnienia, które starają się swych odbiorców utwierdzić w przekonaniu o skuteczności, jaką niesie ze sobą zastosowanie „złotych rad”. Z lubością przyglądałem się dyskusji prowadzonej na jednym z forów internetowych poświęconemu tej tematyce. Najbardziej urzekły mnie sformułowania o nietrafności przewidywanych efektów w odniesieniu do jednego ze zmanipulowanych, chęcią wzięcia udziału w eksperymencie „chcieć do móc”, którego prześmiewczą nazwę zawdzięczamy mojej, nieodparcie towarzyszącej pokusie, która niczym głos z zaświatów nakazała mi na plastyczne sprecyzowanie tego zjawiska. Przedstawiając to w głębokim skrócie myślowym – możemy uznać, że nie każda z „magicznych” sugestii, która miała zaprowadzić odbiorcę przekazu do celu – w rzeczywistości prowadziła.

Zauważyłem, że w ostatnim okresie czasu, przedstawione zjawisko przybiera formę, czegoś w rodzaju – pożądanego do tego, aby stać się jednostką postrzeganą pozytywnie przez swe otoczenie. Prześmiewcza propaganda, nadawana z różnych źródeł narzuca nam bagatelizowanie wszystkiego, co mogłoby wprowadzić nas w minorowy nastrój i sprawić, że Nasze postrzeganie, otaczającego nas świata mogłoby być dalekie od propagowanego. Dziś warunki, w których przychodzi nam żyć nakazują nam na znoszenie trudów życia codziennego z uśmiechem na twarzy, bo przecież każda chwila, która wskazywałaby na powagę – zostałaby natychmiast „upupiona” przez „życzliwych”. W obecnym kształcie Gombrowiczowska wizja znajduje swe odbicie w  funkcjonującej krzywiźnie lustra rzeczywistości.

Jakiś czas temu osoba odpowiedzialna za stan mojego uzębienia poleciła mi  do obejrzenia film pt. „Sekret” : ). Dopiero w trakcie oglądania filmu zacząłem się zastanawiać nad tym, czy sugestia, nawołująca mnie do obejrzenia tej pozycji była podyktowana chęcią oderwania mnie od rzeczywistego stanu mojej „ósemki”. Po kilku minutach obejrzenia filmu odniosłem jednak wrażenie, że ktoś usiłuje odebrać mi całą mądrość (nie wchodząc w szczegóły, jakiej wartości), bynajmniej nie poprzez wyrwanie owego zęba „mądrości” lecz próbę wyleczenia go, poprzez implementację „plomby” naiwnej sztuki pozytywnego myślenia.  Nie chcę nikogo zniechęcać do tego typu przedsięwzięć. Bardziej apeluję o odnajdywanie motywacji do czynu w codziennych okolicznościach, które nas otaczają. Nie dajmy sobie wmówić, że w życiu nie ma miejsca na smutek i należy przez nie przechodzić z uśmiechem na twarzy, bo do poczucia i zrozumienia go w pełni, potrzebne są nam wszystkie jego składowe z przewagą tych radosnych : )

, ,


Dodaj komentarz

Facebook Like Box

Kalendarz

Luty 2020
P W Ś C P S N
« lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
blog toplista