orzeł2

Publicystyka

Patrio(idio)tyzm?!

6 kwi , 2014  

W kolejnym tekście chciałbym zająć się tematyką, która zakorzeniona jest w każdym z nas. Odnoszę jednak wrażenie, że jego znaczenie do dziś dnia stanowi łamigłówkę, przyprawiającą nas o ból głowy. Pojęcie, które wraz z sunącym przed siebie czasem przybiera różny kształt. Nie posunę się jednak do daleko idących wniosków, często wygłaszanych w opinii publicznej przez radykałów i skrajnych konserwatystów, mówiących o narastającej dewaluacji tego pojęcia. Gdzie zatem swą granicę i zasięg swego istnienia wyznacza w dzisiejszym świecie „patriotyzm” ?

Czym jest patriotyzm? Czy istnieje jednoznacznie sformułowana definicja, która z chirurgiczną precyzją będzie w stanie oddać znaczenie tego słowa? Czy rzeczywiście tylko czyny, które ukazywane są światłu dziennemu, a uważane powszechnie za godne chwały, mogą zmieścić się w ramach poruszanego zagadnienia i być z nim utożsamiane?

Powszechnie stosowane definicje patriotyzmu wskazują na szacunek z jednoczesnym umiłowaniem w stosunku do swej Ojczyzny.  Zdolność do poświęceń w zakresie wyniesienia na piedestał potrzeb Państwa, względem własnych. Poczucie więzi emocjonalnej, łączącej człowieka z Państwem i całym jego dziedzictwem w postaci tradycji i kultury.  Postaci, powszechnie uchodzących za nieodzowny przykład patriotyzmu w historii, chociażby Naszego Kraju, celowo wymieniać nie będę, ponieważ w późniejszym czasie mógłbym odczuć na sobie wszechobecny syndrom, nieustannie towarzyszącej chęci, podpowiadającej dopisanie fragmentów, konkretnych nazwisk, które wg autora (jednak) powinny zostać zamieszczone w tekście.

Zastanawiam się, czy na miejscu jest porównywanie przykładów, które powszechnie uważane są w historii kraju za szablonowy przykład patriotyzmu z obecnie formującymi się jego przejawami. Uważam, że nie w sposób porównywać jest nam dzisiejszego stanu rzeczy w świecie, uchodzącym za gruntownie ukształtowany pod względem wolumenu zasad, formalizujących układ relacji geopolitycznych i gospodarczych – z sytuacją, która miała miejsce, chociażby jeszcze 25 lat temu  w Naszym Państwie.

Wzdrygam się od myśli, które przewijają się w kuluarach, a nawiązujących do braku gotowości Narodu Polskiego do reakcji na ewentualne zagrożenie, płynące z potencjalnego aktu agresji, wymierzonemu przeciwko nam w różnorakiej formie. Pokazaliśmy już nie raz, że w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji na uwidaczniające się naruszenia wobec Naszego Państwa, potrafimy obudzić w sobie ducha „walki”, którego niezwykle trudno spacyfikować prześmiewczą propagandą, stosowaną przez media mainstreamowe.

Śledząc bieżące wydarzenia, które rozgrywają się za naszą, wschodnią granicą doszukujemy się pewnych analogii do wydarzeń, rozegranych w naszym „Piekiełku” głównie w latach 80-tych poprzedniego tysiąclecia. Wszyscy patrzymy na heroiczną postawę Ukraińców z podziwem i pełnym zrozumieniem sytuacji i nastrojów, panujących w tym kraju, zważywszy na okoliczności, które zapisały się także we wcześniejszych latach na karcie historii Narodu Polskiego – „złotymi głoskami”. Abstrahując od konsekwencji, które już dotknęły Naród Ukraiński za swój zryw,  to jednak czas pokaże, czy dziś uznawane za pro-patriotyczne działania majdanu – wpłyną na poprawę kondycji Państwa  w szerszej perspektywie czasu. Wcielając się w rolę zachodnich obserwatorów wydarzeń, których podobnie, jak my kilka lat wcześniej,  tym razem Ukraińcy staną się głównymi aktorami, obserwować będziemy mozolnie następujący proces przejścia spod „nomenklatury” wschodniej strony wpływów na propagowaną przez Nasze Państwo – zachodnią maszynerię.   : ) Wtedy też przyjdzie nam zawyrokować, czy działania reformatorskie właściwie oceniliśmy, jako patriotyczne, które z założenia mają przynosić wymierne korzyści Państwu. Gdyby jednak przekształcenie ustrojowe okazało się być  prostą pochyłą dla naszych sąsiadów ze wschodu, co z początku jest nieuniknione, zważywszy na czekające to Państwo szereg reform gospodarczych – za kilka lat zawsze będzie można posłużyć się popularnym na rodzimym podwórku argumentem progresywnie wzrastającego wskaźnika PKB : )

Na koniec chciałem podkreślić wkład Naszego Państwa, a w szczególności naszego Ministerstwa Edukacji Narodowej w propagowanie „właściwych” reakcji patriotycznych wśród młodych ludzi i krzepienie w nich umiejętności podejmowania jednoznacznych decyzji, według klucza odpowiedzi. W przeprowadzonym teście wiedzy, wśród gimnazjalistów na pytanie w którym uczniowie mieli wykazać się precyzyjnym nazewnictwem postawy jednego z bohaterów lektury szkolnej „Kamieni na szaniec”, w której on sam odkręca niemiecką płytę, która zakrywała polski napis na pomniku Mikołaja Kopernika. Pomnik stał naprzeciw komendy granatowej policji. Gdy płyta spada na ziemię, bohater ucieka, ale widząc, że nikt go nie ściga, wraca i ją odciąga. Pytanie dotyczyło cechy charakteru, jaką wykazał się nasz bohater? Do wyboru mieliśmy: lekkomyślność, porywczość, ostrożność i odwagę. Nie muszę mówić, że każdy z uczniów, który zdecydował się na zaznaczenie innej odpowiedzi, niż „odwaga” musiał przełknąć gorycz porażki. Dokąd zmierzamy tym system nauczania? Rzeczywiście… jaki jest cel brania pod uwagę towarzyszących danemu wydarzeniu okoliczności i skutków jego działania, skoro wszystko można uzasadnić „słowem-klucz”. Może odbierzecie to, jako cynizm, ale na usta cisną mi się słowa „ nie idźcie tą drogą!”.

Dzisiejszy patriotyzm przybrał ze względu na ustrojowe rozluźnienie obowiązków wobec Ojczyzny jeszcze głębszego znaczenia. Każdego dnia ścieramy się  z pasożytniczo usposobionym „potworem”, siejącym spustoszenie we wnętrzu organizmu państwowego i może właśnie w Naszych codziennych czynnościach powinniśmy starać się upatrywać prawości i pożytku działania dla Naszego Państwa, wpływając na jego rozwój. Niech znamienne będą tu słowa marszałka Józefa Piłsudskiego – „dopóki społeczeństwo jest bierne, spodziewa się wszystkiego od wypadków, od innych, tylko nie od siebie – nic nie nastąpi…”

, , ,


Dodaj komentarz

Facebook Like Box

Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
blog toplista